Duyurular

Cumhuriyet'in 100.Yılı projesi başladı!

Sevgili öğretmenimiz Nevzat Süer Sezgin rehberliği ve Varyant Yayıncılık iş birliğinde; Dilek Yılmaz, Feray Ünal, Gönül Çatalcalı, Gülay Pamuk, Nalan Yılmaz arkadaşlarımızın katılımları ile kurulan proje ekibi, "Cumhuriyet'in 100. Yılı" adını taşıyan beş kitaplık bir set hazırlığına başladı. Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Eksi 18 Kampüs'te Gamze Bilir Seyhan'ı ağırladık!

Sevgili Esra Yazdıç Demir ve Tuğçe Sakallı Gedikali rehberliğinde tasarlanan Eksi 18 Kampüs programının yedinci döneminin Nisan ayında sevgili Gamze Bilir Seyhan'ı ağırladık. Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Zarife Açıkel, Açık Kürsü için yazdı!

Anlaşmazlık sessiz bir kitap. Hiç söz olmasa da içinden çığlıklar, bağrışlar gelebilir size. Eser benim aklıma çocukken öğrendiğimiz dar köprüde karşılaşan iki inatçı keçinin hikâyesini getirdi. Hani, biri yol vermek durumundaydı hayvancıkların, yoksa suyu boyluyorlardı. Su ılıksa yüzüp tadını çıkarabilirlerdi elbet ama ya çok soğuksa ya kaynıyorsa…  (devamını okumak için tıklayınız.)

60.Kütüphane Haftası etkinlikleri başlıyor!

25-31 Mart 2024 haftasında 60'ıncısı düzenlenecek Kütüphane Haftası etkinlikleri kapsamında iki önemli çalışmada yer alacağız.

25 Mart 2024, Pazartesi 14.00 / Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi

"Panel: Sürdürülebilirlik ve Savunuculuk"

Kolaylaştıcı: Prof. Dr. Mehmet Ali Akkaya

Panelistler: Prof. Dr. Özgür Külcü, Yusuf Çağlayan, Feray Ünal, Hatice Gümüş

______

25 Mart 2024, Pazartesi 19.00 / Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi (APİKAM)

"Söyleşi: Sürdürülebilirlik ve Savunuculuk"

Kolaylaştıcı: Gülce Başer

Panelistler: Dilge Güney, Güzin Öztürk, Yusuf Çağlayan

"Birlikte Yazalım" projesi başlıyor!

Topluluk katılımcılarımızdan sevgili Ayşe Evrim Genç rehberliği ve Petek-Proje ekibinin desteği ile "Birlikte Yazalım" projesi hayata geçiyor. Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

İzBB İzelman Anaokulları yazar çalışma grubu projesine başladı!

İzBB İzelman Anaokulları, Eksi 18 Edebiyat Topluluğu ve Zikzak Grup iş birliği ile düzenlenen eğitim programlarını tamamlayan İzelman Anaokulları'nda görev yapan erken çocukluk eğitimcilerinin katılımı ile on beş kitaplık bir set hazırlığına başladık. Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Eksi 18 Kampüs'te Behiç Ak'ı ağırlıyoruz!

Sevgili Esra Yazdıç Demir ve Tuğçe Sakallı Gedikali rehberliğinde tasarlanan Eksi 18 Kampüs programının yedinci döneminin Mart ayında Sevgili Behiç Ak'ı ağırlıyoruz. Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Betül Çakıroğlu, Açık Kürsü için yazdı!

Yazı değişik semboller topluluğu herkes için. Dünyaya ve eski uygarlıklara baktığımızda birçok farklı yazı olduğunu görüyoruz. Mısır hiyeroglifleri, runik yazılar, Çin alfabesi... Bunları okuyamıyoruz. Hatta bilmiyorsak İngilizce kelimeler bile bir anlam ifade etmiyor bizim için. Çünkü onlar sesleri hapsettiğimiz semboller. Ve onlar ancak bilince anlam kazanabiliyorlar. (devamını okumak için tıklayınız.)

Eksi 18 Kampüs'te 7. Dönem Başlıyor!

Sevgili Esra Yazdıç Demir ve Tuğçe Sakallı Gedikalı rehberliğinde tasarlanan Eksi 18 Kampüs programının yedinci dönemini Şubat - Haziran 204 arasındaki beş ay boyunca devam edecek. Topluluk katılımcılarımıza açık bu proje hakkında bilgi almak ve kayıt olmak için buradaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

17. Dönem katılımcılarımız artık aramızdalar!

Sevgili öğretmenimiz Nevzat Süer Sezgin rehberliğinde düzenlediğimiz ve topluluğumuza girişin tek şartı olan "Yetişkinler için Çocuk ve Gençlik Edebiyatı" programının 17. dönem katılımcıları aramıza katıldılar. İzmir Büyükşehir Belediyesi İZELMAN Anaokulları'nın eğitimcilerinin bulunduğu kapalı grup ile eğitimlerini tamamladılar. Aşağıdaki isimleri tıklayarak kendileri hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Hepiniz hoş geldiniz :)

Eksi 18 Kampüs'te Füsun Çetinel'i ağırladık!

Sevgili Esra Yazdıç Demir rehberliğinde tasarlanan Eksi 18 Kampüs programının altıncı döneminin Ekim ayında Füsun Çetinel'i ağırladık. 

Eksi 18 Kampüs'te Prof. Dr. Tülin Sağlam'ı ağırlıyoruz!

Sevgili Esra Yazdıç Demir rehberliğinde tasarlanan Eksi 18 Kampüs programının beşinci döneminin Mayıs ayında Prof. Dr. Tülin Sağlam'ı ağırlıyoruz. Bu buluşmada "Profesyonel Çocuk Tiyatro Metinlerinin İncelenmesi ve Yorumlanması" başlığı altında konuşacağız.

Kıpırtı Çocuk, dönüştü!

Sevgili Dilek Yılmaz'ın çağrısı ile bir araya gelen Kıpırtı Çocuk yayın kurulu, topluluk destekli bir dergi olarak iki yılını geride bıraktı. 2023 Ocak ayı itibari ile daha kullanışlı bir web sayfası görünümüne dönüştü. Ayrıntılı bilgiye aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

www.kipirticocuk.com

15. Dönem katılımcılarımız artık aramızdalar!

Sevgili öğretmenimiz Nevzat Süer Sezgin rehberliğinde düzenlediğimiz ve topluluğumuza girişin tek şartı olan "Yetişkinler için Çocuk ve Gençlik Edebiyatı" programının 15. dönem katılımcıları aramıza katıldılar. Aşağıdaki isimleri tıklayarak kendileri hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Hepiniz hoş geldiniz :)

Elif Çelebi ve Gülay Pamuk, Açık Kürsü için yazdı!

Çocukluğumuzda severek dinlediğimiz masalları, şimdi çocuklarımıza anlatırken/okurken değiştirme ihtiyacı duyduğunuz oldu mu? Masalların; günümüz gerçekleriyle çelişen, tek cinsiyet üzerinden yargılar üreten iletiler içermeleri; kadınları güçsüz ya da kötü, erkekleri ise her zaman kahraman ilan etmeleri dikkatinizi çekti mi? Eğer öyleyse birlikte yepyeni masalların peşine düşmüşüz demektir. (devamını okumak için tıklayınız.)

Eksi 18 Kampüs'te 4. dönemini tamamladık!

Sevgili Dilge Güney ve Esra Yazdıç Demir rehberliğinde tasarlanan Eksi 18 Kampüs programının dördüncü dönemini tamamladık. Tüm dönem boyunca bizimle olan sevgili Meral Kaya, Pimm Van Hest, Nazmi Ağıl, Ümit Kireççi ve Edik Dikmelik'e çok teşekkür ederiz.

Dicle Koğacıoğlu Makale Ödülü Konferansı

Sevgili öğretmenimizin kızı sosyolog Dicle Koğacıoğlu anısına bu yıl on üçüncü kez düzenlenecek "Dicle Koğacıoğlu Makale Ödülü Konferansı" 24 Aralık 2022 Cumartesi günü 13.30-17.30 saatleri arasında hibrit olarak gerçekleşecek. Türkiye'de toplumsal cinsiyet odaklı çalışmaları desteklemek ve genç araştırmacıları teşvik etmek amacıyla düzenlenen konferansta, makale ödülüne başvuranlar çalışmalarını sunarken konferansın sonunda gerçekleşecek ödül töreninde 2022 yılı ödülleri sahiplerini bulacak. Konferans herkesin katılımına açıktır. Çevrim içi olarak katılmak için zoom uygulaması üzerinden kayıt yaptırmak gereklidir. 

Zoom kaydı: https://bit.ly/DK_Konferans_2022

"Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İçin Mor Masallar" başlığı ile toplululuğumuzdan sevgili Nevzat Süer Sezgin, Elif Çelebi, Melek Karanis paylaşımlarda bulunacak.

Gönül Çatalcalı, Açık Kürsü için yazdı!

Ormanın Kalbindeki Ağaç, Feray Ünal’ın yazdığı, Tuğçe Temiz’in resimlediği bir çocuk kitabı. Kahramanları, Perisuyu Çayı kıyısındaki ulu meşe ağacı, meşenin gövdesindeki kovukta üç sevimli yavrusuyla yaşayan sincap ailesi, ağacın dallarına yuva yapan, ötüşen kuşlar ve orman.  (devamını okumak için tıklayınız.)

Eksi 18 Kampüs'te Ümit Kireççi'yi ağırladık!

Sevgili Dilge Güney'in rehberliğinde tasarlanan Eksi 18 Kampüs programının dördüncü döneminin Aralık ayında Ümit Kireççi'yi ağırladık. Bu buluşmada; çizgi roman sanatının tarihi, anlatım unsurları, hedef kitleyle kurduğu ilişki ve ekollerle türler üzerinden çocuklarla genç okur üzerindeki etkilerini ele aldık.

Eksi 18 Kampüs'te Doç. Dr. Nazmi Ağıl'ı ağırlıyoruz!

Sevgili Dilge Güney'in rehberliğinde tasarlanan Eksi 18 Kampüs programının dördüncü döneminin Kasım ayında Doç. Dr. Nazmi Ağıl'ın çocuk edebiyatı ve özelinde çocuk şiirleri üzerine düşüncelerini dinleyecek; sonrasında çocuk şiiri yazma sürecinden ve kitaplarından söz edeceğiz.

14. Dönem katılımcılarımız artık aramızdalar!

Sevgili öğretmenimiz Nevzat Süer Sezgin rehberliğinde düzenlediğimiz ve topluluğumuza girişin tek şartı olan "Yetişkinler için Çocuk ve Gençlik Edebiyatı" programının 14. dönem katılımcıları aramıza katıldılar. Aşağıdaki isimleri tıklayarak kendileri hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Hepiniz hoş geldiniz :)

Vicdan Efe, Açık Kürsü için yazdı!

Covid-19 virüsünün ülkemizde de görüldüğü Mart 2020’de bilinmezlik, şaşkınlık ve  kaygı sardı yaşamımızı. Çocuklar da dâhil hepimiz maskeyle, sık sık el yüz yıkama, sosyal mesafe önlemleriyle tanıştık. Henüz hayatın başındaydı çocuklar,  olağan akışın ne olduğunu bilemeden korkulu tünelde geçti günleri. Onların duygularını dile getirmek, yalnız olmadıklarını göstermek için Nevzat Süer Sezgin  yirmi yazardan öyküler derledi;  Ah Korona Vah Korona Öyküleri kitabı üzerine konuştuk.  (devamını okumak için tıklayınız.)

Eksi 18 Kampüs'te Pimm Van Hest'i ağırladık!

Sevgili Dilge Güney'in rehberliğinde tasarlanan Eksi 18 Kampüs programının dördüncü döneminin Ekim ayında Hollanda'da yas terapisti olarak çalışan Pimm Van Hest ile resimli kitaplarda savaş, göç, ölüm konuların işlenişi üzerine konuştuk.

"Kentini Arayan Çocuklar" Tanıtım ve imza gününde buluşalım!

Sevgili Elif Çelebi'nin öncülüğünde öğretmenimiz Nevzat Süer Sezgin ve Yusuf Çağlayan'ın çağrısı ile bir araya gelen otuz bir yazarımız "Kentini Arayan Çocuklar" derlemesinde buluştular. Sevgili Hasan Karaca'nın kapak tasarımı ile Yakın Çocuk tarafından basılan derleme kitabımız yakında raflarda.

Ayrıntılı bilgi almak isterseniz buradaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Eksi 18 Buluşmalar'ın 3'üncüsü bu cumaydı!

21 Ekim 2022 Cuma günü 19.00 - 21.30 arasında İzmir Karşıyaka'daki Zikzak Grup'ta yüz yüze düzenlenecek olan buluşma, Zoom üzerinden de yayınlanacak. Buluşmanın içeriğine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi almak isterseniz buradaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Eksi 18 Kampüs'te 4. dönem başladı!

Sevgili Dilge Güney'in rehberliğinde tasarlanan Eksi 18 Kampüs programının dördüncü dönemini sizlerle paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Çocuk ve gençlik edebiyatını kendine mesele edinmiş yazar ve yazar adaylarından oluşan topluluğumuzun öğrenme merakını beslemesini ve üretme isteğini pekiştirmesini hedeflediğimiz Eksi 18 Kampüs'ün dördüncü döneminde yepyeni konular ve değerli konuklar ile birlikte olacağız.

"Eyvah! Yaprak Bitleri" yayımlandı!

Topluluk katılımcılarımızdan sevgili Gülnaz Çağlayan'ın kitabı "Eyvah! Yaprak Bitleri", Yakın Çocuk Yayınları'ndan yayımlandı. Ayrıntılı bilgi almak isterseniz buradaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Yepyeni bir proje başlıyor: Tam 12'den

Topluluk katılımcılarımızdan sevgili Sultan Topçu'nun rehberliği ve 12. dönem katılımcılarımızın iş birliği ile yeni bir derleme şiir kitabı projesi başlıyor: Tam 12'den. Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yepyeni bir proje başlıyor: Ergodik Masallar

Topluluk katılımcılarımızdan sevgili Burçak Temel ve Uğraş Demir'in rehberliği ve U-Stroy iş birliği ile yeni bir proje başlıyor: Ergodik Masallar. Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kıpırtı Çocuk, 9. sayısı yayımlandı!

Öyküler, masallar, şiirler, manzum hikayeler ve yazmalı, çizmeli, kesmeli, biçmeli, eğlenmeli, oynamalı bir dolu etkinlikler ile dergimizin 9. sayısı, 1 Temmuz 2022'de yayımlandı. Her yaştan ilgili herkesin kullanımına açık ve ücretsiz olan dergimizi dijital araçlarınız ile son derece kolay inceleyebilir, dilerseniz çıktısını alabilirsiniz. 9. Sayımıza ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Eksi 18 Kampüs'te Asa Lind'i misafir ettik!

Sevgili Dilge Güney'in rehberliğinde düzenlediğimiz Eksi 18 Kampüs projemizin 3'üncü döneminin son konuğu olarak dünya çocuk edebiyatına adına altın harflerle yazdırmış usta bir kalemi; sevgili Asa Lind'i misafir ettik. Buluşmada bize eşlik edecek olan sevgili Ali Arda'yı tekrar görmekten büyük mutluluk duyduk :)

Yeni Bir Derleme Projesi Başlıyor: Doğanın Çocukları

Özellikle kentlerde yaşayan çocuklarımızın çimlere oturmaktan, ağaca tırmanmaktan ve havada uçuşan sinek ve kelebeklerden korkan, yediği yiyeceğin fabrikalarda yapıldığını düşünen, toprakta bir bitkiden elde edildiğinin farkında olmayan bireylere dönüştüğü zamanlardayız. (devamını okumak için tıklayınız.)

Oya Uslu, Açık Kürsü için yazdı!

Bir çocuğa sevdiğiniz yazarın kitabını uzatsanız ve çok beğeneceğini söyleseniz, belki de ilgilenmez. Ama ona, o yazarı ve kitaplarını merak ettirecek, yaşına uygun tarzda yazılmış başka kitap sunarsanız, büyük olasılıkla geri çevirmez. Hele bu renkli resimli gezi kitabıysa... (devamını okumak için tıklayınız.)

Esma Zafer Ertan, Açık Kürsü için yazdı!

Oya Uslu’nun yazdığı ve Beste Örge Sağlam’ın resimlediği “Hayalim Pupa Yelken” Eylül 2021'de Yakın Çocuk tarafından basılmış bir çocuk kitabı. Yazarın bu alanda yayınlanmış onlarca eserinden en yenisi. Böylesi yetkin bir kalemin daha birçok yapıt üretmesini gönül istiyor.  Kitap üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde en az işlenmiş deniz konusunu işlemesiyle de edebiyatımızın bu alanına önemli bir armağan olmuş. (devamını okumak için tıklayınız.)

Mars Kedileri yayımlandı!

Topluluk katılımcılarımızdan sevgili Elif Bülbül'ün Mars Kedileri kitabı Final Kültür Sanat Yayınları'ndan yayımlandı. Ayrıntılı bilgi almak isterseniz buradaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Büyüteç Dedektifleri yayımlandı!

Topluluk katılımcılarımızdan sevgili Esra Yazdıç Demir'in Büyüteç Dedektifleri kitabı Ay Çocuk-Fenomen Çocuk'tan yayımlandı. Ayrıntılı bilgi almak isterseniz buradaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Eksi 18 Kampüs'te Asa Lind'i misafir ediyoruz!

Sevgili Dilge Güney'in rehberliğinde düzenlediğimiz Eksi 18 Kampüs projemizin 3'üncü dönemini çok heyecanlı bir buluşma ile tamamlıyoruz. Dünya çocuk edebiyatına adına altın harflerle yazdırmış usta bir kalemi; "Çocuk Edebiyatına Dair" konuşmak için sevgili Asa Lind'i misafir ediyoruz. Buluşmada bize eşlik edecek olan sevgili Ali Arda'yı tekrar görecek olmaktan dolayı da çok mutluyuz :)

Büyük başarı ve gurur!

Topluluk katılımcılarımızdan sevgili Esra Yazdıç Demir, "Burnumun Renkleri ve Umami" kitabı ile Gülten DayıoğluVakfı'nın düzenlediği 2021 yılı Çocuk ve Gençlik Romanı Ödülü'nü aldı. Sevgili Dilge Güney'in de "Çocuklar Niçin Okumalı?" açık oturumunda konuşmacı olarak yer aldığı organizasyon, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde gerçekleşti. Her iki arkadaşımızı da gönülden kutluyoruz :)

Karşıyaka Macerası kitabı 500 çocuk ile buluştu!

Sevgili Uğraş Demir'in yazdığı ve sevgili Hasan Karaca'nın resimlediği Karşıyaka Macerası kitabı, Karşıyaka Belediyesi'nin armağanı olarak çocuklara dağıtıldı. Ege Üniversitesi, Öğretmen Kulübü ve Fen Öğretmenleri Derneği iş birliği ile düzenlen Fen Bilimleri Etkinliği'nde, bir macera oyunu kurgusu ile çocuklar, tüm gün boyunca bilimsel çalışmaları deneyimlediler. Sonunda da şifreleri çözüp kitaplarına ulaştılar. Emek veren herkesi kutluyoruz :)

Etkinliğin nasıl geçtiğini izlemek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

İmza günümüze davetlisiniz!

Sevgili öğretmenimiz Nevzat Süer Sezgin ve Yusuf Çağlayan tarafından derlemesi yapılan "uzaktan eğitimde mizah öyküleri" derleme projemizin kitabı Yakın Çocuk'tan yayımlandı. Topluluğumuzdan 30 farklı yazarımızın katıldığı "Çevrim İçi Gülmece" kitabımızın imza günü, 14 Mayıs 2022 Cumartesi günü 16.30 - 18.30 arasında İzmir'deki Yakın Kitabevi'nde olacak. Hepinizi bekliyoruz.

Eksi 18 Kampüs'te Mine Soysal'ı misafir ediyoruz!

Çağdaş çocuk edebiyatımızın en önemli yapı taşlarından biri olan Günışığı Kitaplığı'nın kurucusu ve genel yayın yönetmeni olarak çalışmalarına devam eden sevgili Mine Soysal'ı misafir ediyoruz.

Kıpırtı Çocuk, 8. Sayısı yayımlandı!

Öyküler, masallar, şiirler, manzum hikayeler ve yazmalı, çizmeli, kesmeli, biçmeli, eğlenmeli, oynamalı bir dolu etkinlikler ile dergimizin 8. sayısı, 1 Mayıs 2022'de yayımlandı. Her yaştan ilgili herkesin kullanımına açık ve ücretsiz olan dergimizi dijital araçlarınız ile son derece kolay inceleyebilir, dilerseniz çıktısını alabilirsiniz. 8. Sayımıza ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sevgili Betül Kotan Atak'ı kutluyoruz!

Sevgili öğretmenimiz Nevzat Süer Sezgin'in son dönem katılımcılarından olan sevgili Betül Kotan Atak, Gülten Dayıoğlu Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Vakfı'nın düzenlemiş olduğu 2021 yılı Çocuk Romanı Ödülü'nde finalistler arasında olarak büyük bir başarıya imza attı. Kendisini çok tebrik ederiz. Sevgili Betül Kotan Atak'ı daha yakından tanımak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sevgili Sultan Topçu'yu kutluyoruz!

Son dönem katılımcılarımızdan sevgili Sultan Topçu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için kaleme aldığı metni ile dev bir organizasyona imza attı. Işıkkent Eğitim Kampüsü'nün öğretmen ve öğrencileri, Engin Hipiler'in anlatımı ve İzmir Devler Senfoni Orkestrası ile Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde buluştu. Kendisini çok tebrik ederiz. Sevgili Sultan Topçu'yu daha yakından tanımak için buraya tıklayabilirsiniz.

Etkinlikten on dakikalık bir kesit izlemek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Sevgili Esra Yazdıç Demir'i kutluyoruz!

Sevgili öğretmenimiz Nevzat Süer Sezgin'in geçmiş dönem katılımcılarından olan sevgili Esra Yazdıç Demir, çok büyük bir başarıya imza attı. Gülten Dayıoğlu Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Vakfı'nın düzenlemiş olduğu 2021 yılı Çocuk Romanı Ödülü'nü Burnumun Renkleri ve Umami adlı eseri ile kazandı. Çok tebrik ederiz. Sevgili Esra Yazdıç Demir'i daha yakından tanımak için buraya tıklayabilirsiniz.

"Çocuğa Dair Söyleşiler" devam ediyor!

Çocuğa Dair Söyleşiler'in Mayıs ayında "Çocuk ve Sinema" konusu ile topluluk katılımcılarımızdan Sevgi Sıla Bilgin ile birlikte olacağız. Ayrıntılı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Kahve Sohbeti: Prof. Dr. Meral Demiryürek

Hitit Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü öğretim üyesi ve Yeni Türk Edebiyatı ana bilim dalı başkanı olarak çalışan Prof. Dr. Meral Demiryürek hocamız ile buluştuk ve "Geleceğin Mimarları: Kadından Çocuğa Gülten Dayıoğlu ve Döl" üzerine bir Kahve Sohbeti yaptık. Yayın kaydına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

https://youtu.be/MNXxj8z_X60

Oya Uslu, Açık Kürsü için yazdı!

Sizce dostluğun tadı nasıl anlatılır? Şekerle mi balla mı? Hani “Ay çok şekersin!” deriz ya bazen sevdiğimiz kişiye, o da mutlu mutlu güler. Çünkü bilir şekerin tadını. Peki hayvanlara bu tat nasıl anlatılır? (devamını okumak için tıklayınız.)

Eksi 18 Kampüs'te Gülten Dayıoğlu'nu misafir ediyoruz.

Sevgili Dilge Güney rehberliğinde düzenlediğimiz Eksi 18 Kampüs projemizin 3. dönem çalışmaları kapsamında sevgili Gülten Dayıoğlu'nu ağırlıyoruz. "Döl'den Yanardağın Yankısı'na" başlığı ile Türk edebiyatının kilometre taşlarından biri olan Gülten Dayıoğlu ile söyleşeceğiz.

"Çocuğa Dair Söyleşiler" devam ediyor!

Çocuğa Dair Söyleşiler'in Nisan ayında "Çocuk ve Sağlık" konusu ile topluluk katılımcılarımızdan Dr. Ayşe Evrim Genç ile birlikte olacağız. Ayrıntılı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

"Çocuğa Dair Söyleşiler" devam ediyor!

Çocuğa Dair Söyleşiler'in Mart ayında "Çocuk ve Kaygı" konusu ile topluluk katılımcılarımızdan klinik psikolog Ceyda Yanar vardı.  Ayrıntılı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Tebrikler!

Topluluk katılımcılarımızdan sevgili Burçak Temel, Gülnaz Çağlayan, Uğraş Demir ve Yusuf Çağlayan'dan oluşan "Eksi 18" takımı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen "Yayıncılık Fikir Maratonu"nda ön elemeyi geçerek İstanbul'da yapılacak final etabına davet aldılar. 7 - 8 Mart 2022'de düzenlenecek yarışmada kendilerine başarılar diliyoruz. Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kıpırtı Çocuk, 7. Sayısı yayımlandı!

Öyküler, masallar, şiirler, manzum hikayeler ve yazmalı, çizmeli, kesmeli, biçmeli, eğlenmeli, oynamalı bir dolu etkinlikler ile dergimizin 7. sayısı, 1 Mart 2022'de yayımlandı. Her yaştan ilgili herkesin kullanımına açık ve ücretsiz olan dergimizi dijital araçlarınız ile son derece kolay inceleyebilir, dilerseniz çıktısını alabilirsiniz.

7. Sayımıza ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

"Çocuğa Dair Söyleşiler" başladı!

Sevgili öğretmenimiz Nevzat Süer Sezgin yürütücülüğü ve 11. dönem katılımcılarımızın öncülüğünde yeni bir söyleşi dizisi başlıyor. Ayrıntılı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Eksi 18 Kampüs'te Akın Düzakın'ı misafir ettik.

Sevgili Dilge Güney rehberliğinde düzenlediğimiz Eksi 18 Kampüs projemizin 3. dönem çalışmaları kapsamında sevgili Akın Düzakın'ı ağırladık. Norveç'in IBBY komitesi tarafından 2002 de Hans Christian Andersen ödülüne, 2008'de de Astrid Lindgren edebiyat ödülüne Norveç'ten aday gösterilen Akın Düzakın ile "Resimli Kitaplarda Resim - Metin İlişkisi ve Öykünün Kitapta Sahnelenişi" üzerine çalıştık.

Yeni bir derleme projesi başlıyor: Tekerleme Şekerleme

Tekerleme şekerleme haydi takıl peşime gel benimle. Halk edebiyatının alanı en geniş, fakat üretimi en az olan kahramanı tekerlemelere, alandaki çocuklarla çalışan topluluğumuzun okul öncesi öğretmenlerinden yeni bir bakış açısı gerekli dedik. Eğlenmenin, keyifle oyun oynamanın, heyecanla başlayacak masalı dinlemenin keyfine diyecek çok söz bulduk. Sevgili Nevzat Süer Sezgin’in geç kalmayın, hemen başlayın sözü üzerine yola çıktık. Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sevgili Elif Bülbül'ün kitabı yayımlandı!

Topluluk katılımcılarımızdan sevgili Elif Bülbül'ün kitabı, Yağmur Yayın Grubu'ndan yayımlandı. Zoenya Yeşil İsyan için ayrıntılı bilgi almak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Renkahenk Kitap Kulübü

Topluluk katılımcılarımızdan sevgili Dilek Yılmaz'ın yürütücülüğü ve 5. dönem katılımcılarımızın öncülüğünde başlayan kitap kulübü, yepyeni adı ile okumalarına devam ediyor.  Ayrıntılı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz. 

Oya Uslu, Açık Kürsü için yazdı!

Her bakış, duruş, söz, eylem, eylemsizlik bir ideolojinin yansımasıdır. Farkında olsak da olmasak da hepimizin benimsediği ideoloji vardır. “Ben ideolojiden anlamam ya da benim öyle bir görüşüm yok.” demek gerçeği yansıtmaz. Çünkü böyle söyleyenler aslında sistemin geçerli saydığı ideolojiyi benimsemişlerdir. Sistem, ideolojisini öylesine içselleştirmiştir ki siz düşüncelerinizin son derece olağan, özgür, mutlak geçerli olduğunu sanabilirsiniz. (devamını okumak için tıklayınız.)

Sevin Sezgin, Açık Kürsü için yazdı!

Diğer insanlar için yazı ne kadar önemliyse görme engelliler için de o kadar önemlidir. 1830 yılına kadar görme engelliler, okuyup yazabilecekleri bir yazı sistemine sahip değillerdi. Bu nedenle karanlık bir dünyada yaşıyorlardı. Yazılı bilgi kaynaklarından yararlanma olanakları yoktu, eğitim alamıyorlardı. Kulak yoluyla sürdürülmeye çalışılan eğitim ise görme engellilerin çok sınırlı konularda ve sınırlı düzeylerde yetişmelerini sağlayabiliyordu. Braille yazının bulunuşu görme engellilerin dünyasında bir devrim yaratmıştır. “Braille Alfabesi” olarak adlandırılan yazı, bulan kişinin adı ile anılmaktadır. (devamını okumak için tıklayınız.)

Vicdan Efe, Açık Kürsü için yazdı!

Nevzat Süer Sezgin’in derlediği ve çocuk hakları konulu öykü kitabı "Haydi Tut Elimi". 

Manisa Sarıgöl’ün Alemşahlı Köyü’nden -resmi olarak mahalle- 5. sınıf öğrencileri Nisanur Yılmaz ve Eylül Selçuk ile Haydi Tut Elimi kitabıyla ilgili söyleştik. Köydeki ortaokul öğrencileri taşımalı sistemle başka bir köye, Dadağlı Ortaokulu’na gidiyorlar. Tatilde kitabı pek çok kez okuyup üzerinde düşünme fırsatı buldular. Neler söyleyeceklerini merak ederek hemen konuya girdik. (devamını okumak için tıklayınız.)

Eksi 18 Kampüs'te Prof. Dr. Bülent Yılmaz'ı misafir ediyoruz.

Bu derste önce dijital okuma kavramı tanımlanarak, neden ortaya çıktığı ve türleri açıklanacak, daha sonra dijital okuma ile kağıttan okuma arasında ne gibi farklar olduğu, bir başka deyişle, dijital okumanın avantaj ve dezavantajları tartışılacaktır. Son olarak da dijital okuma araçları ve materyallerinin neler olduğu ile dijital okuma içeriğine nasıl ve nerelerden ulaşabileceğimiz anlatılacaktır. 

Oya Uslu, Açık Kürsü için yazdı!

Çocuk... Küçük insan yavrusu… Masum, temiz, toy, korunmaya ve bakıma muhtaç, “eğitilip şekillendirilebilir” diye düşünülen canlı. Kimine göre aileye, kimine göre hem aileye hem de topluma ait varlık. Geleceğin mimarı, umudu, vatanın bekçisi, daha neler neler… Peki hep böyle miydi? Elbette değil.(devamını okumak için tıklayınız.)

Gönül Çatalcalı, Açık Kürsü için yazdı!

Klaros’un Gizemi, iki kardeşin Ahmetbeyli Köyüne yaz tatilini geçirmek için gitmeleriyle başlıyor. Çocukların anne ve babaları akademisyendir ve bir araştırma için yurt dışına çıkmak zorundadırlar. Ada’yla Fırat’ı, dedeleri ve babaannelerinin yanına bırakmaları gerekmiştir. (devamını okumak için tıklayınız.)

Eksi 18 Kampüs'te Kalem Ajans'ı misafir ettik!

Sevgili Dilge Güney'in rehberliğinde düzenlediğimiz Eksi 18 Kampüs'ün 3. Dönemi başladı. Ocak ayında 2005 yılından bu yana çeviri hizmetleri, telif hakları yönetimi, yayıncılık danışmanlığı, uluslararası edebiyat etkinlikleri organizasyonu gibi alanlarda çalışmalar yapan Kalem Ajans'ı ağırladık.

Yayla Boztaş, Açık Kürsü için yazdı!

Kitap okuma edimini ilk sırada tutup diğer çeldirici etmenlerin önüne geçirebilmek için her zamankinden çok ve doğru kitaplara gereksinmemiz var. Sevgili Nalan Yılmaz’ın çocuklar için kaleme aldığı kitap bu açıdan çok değerli. Bir çocuk kitabında bulunması gereken her şey var, bulunmaması gereken hiçbir şey yok. (devamını okumak için tıklayınız.)

Geliyorlar ve geldiler :)

Geliyorlar'da kimler mi geliyor? Kendisine sıcak yuva arayan küçük bir köpek, mağazadan alındıktan sonra başına gelmedik kalmayan bir oyuncak panda, hırsızlıkla suçlanan bir karga, hatta uçan bir at... Daha kimler kimler var bu kitapta. Ama hepsinin ortak yönü sevgi... Sevgi dolu öyküleriyle geldiler...  (devamını okumak için tıklayınız.)

Nermin Şenol, Açık Kürsü için yazdı!

Kitabın yazarı Gülay Pamuk, çizeri de Hasan Karaca. Kitabı elimize alır almaz sevimli unutkan dedemizle tanışıyoruz. Yani bizi ilk selamlayan çizer Hasan Karaca oluyor. Dedenin elinde bastonu, şapkasında minik bir kuş. Sayfaları çevirdikçe hikâyenin hep pozitif düşüncelerle ilerlediğini görüyoruz. Resimler de bunu destekliyor. Yazar ve çizer arasında uyum harika.  Unutkan Dede’yi, torunu Atakan’ı, her çizimde, her satırında gülümsetiyorlar. Bir iki çizimde onları düşünürken görüyoruz. Düşünmek kadar güzel olan, başka bir şey var  mı? (devamını okumak için tıklayınız.)

Vicdan Efe, Açık Kürsü için yazdı!

Sevin Sezgin’in kaleminden gizem, merak, tatil, dayanışma ve mitoloji içeren bir kitap okumak çok keyifliydi. Anne ve babalarının iş gezileri nedeniyle yaz tatillerini köyde, dedesinin yanında geçirmek durumunda kalan iki kardeş… Ada ve Arda, sıkıcı bir tatil olacağını düşünürler önce. Arkadaşlık, çevre bilinci ve hayvanlarla dostluk derken kahramanlarımız günlerini güzel olduğu kadar yararlı bir biçimde geçirmek için çabalarlar. (devamını okumak için tıklayınız.)

Sülbiye Yıldırım, Açık Kürsü için yazdı!

Düşünsel katılımı zorunlu kılan okumak edimi, eleştirel bir düşünce biçimini oluşturmuş, çağdaş, demokratik bireyler olabilmenin koşuludur. Kitaplar sayesinde oluşan bu süreç çocukluktan başlar, hayal gücünü besleyerek duyusal ve düşünsel bütünlük sağlanmasına yardım eder, yaşam boyu sürer. (devamını okumak için tıklayınız.)

Kıpırtı Çocuk, 6. Sayısı yayımlandı!

Öyküler, masallar, şiirler, manzum hikayeler ve yazmalı, çizmeli, kesmeli, biçmeli, eğlenmeli, oynamalı bir dolu etkinlikler ile dergimizin 6. sayısı, 1 Ocak 2022'de yayımlandı. Her yaştan ilgili herkesin kullanımına açık ve ücretsiz olan dergimizi dijital araçlarınız ile son derece kolay inceleyebilir, dilerseniz çıktısını alabilirsiniz.

6. Sayımıza ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Eksi 18 Kampüs'te Kalem Ajans'ı misafir ediyoruz!

Sevgili Dilge Güney'in rehberliğinde düzenlediğimiz Eksi 18 Kampüs'ün 3. Dönemi başlıyor. Ocak ayında 2005 yılından bu yana çeviri hizmetleri, telif hakları yönetimi, yayıncılık danışmanlığı, uluslararası edebiyat etkinlikleri organizasyonu gibi alanlarda çalışmalar yapan Kalem Ajans'ı ağırlıyoruz. 

Nermin Şenol, Açık Kürsü için yazdı!

Kitabı elime aldım. İlk sayfasını açtım. Nalan Yılmaz’ın kısa özgeçmişinden sonra bir sayfa daha çevirdim. İşte, bu benim sayfam. Nalan imzalamış ve “Yaşama sevincin hep sürsün,” diye yazmış. Bana öykülerini özetlemiş. Her biri yaşama sevinciyle iç içe. Okurken yer yer gülüyorum. İnce ince işliyor mizahını. (devamını okumak için tıklayınız.)

Eksi 18 Kampüs'ün 3. Dönemi başlıyor!

Çocuk ve gençlik edebiyatını kendine mesele edinmiş yazar ve yazar adaylarından oluşan topluluğumuzun öğrenme merakını besleyecek, üretme isteğini pekiştirecek bir eğitim modelini, yaşam boyu öğrenme ilkesine uygun olarak tasarladık ve adına da "Eksi 18 Kampüs" dedik. Sevgili Dilge Güney rehberliğinde düzenlenen Eksi 18 Kampüs'ün 3. Dönemi başlıyor. (devamını okumak için tıklayınız.)

Vicdan Efe, Açık Kürsü için yazdı!

Yediden yetmişe herkesin keyif alacağı, ironileriyle, konuların zenginliğiyle doyurucu bir kitap okumak ister misiniz? Yayla Boztaş'ın yazdığı Barış Çınar'ı kitabı hakkında Vicdan Efe'nin kaleme aldığı Açık Kürsü yazısına bir göz atabilirsiniz. (devamını okumak için tıklayınız.)

Mor Masallar

Topluluk katılımcılarımızdan Nevzat Süer Sezgin, Elif Çelebi ve Gülay Pamuk rehberliğinde yeni bir derleme kitap projesi başlıyor. Çocuğun yaşamına renk katan, onu eğlendiren aynı zamanda da eğiten masalların, günümüz toplumsal yapısıyla uyuşmadığını düşünüyorsanız ve toplumsal cinsiyet eşitliği bağlamında, 21. yüzyıla uygun “yeni masallar yazalım” diyorsanız… Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Nalan Yılmaz, Açık Kürsü için yazdı!

Sevgili Feray Ünal, mevsimleri, doğadaki ortak yaşamı ve bu ortaklığın tüm canlılara katkısını ORMANIN KALBİNDEKİ AĞAÇ kitabında öğretici olmayan bir dille anlatmış. (devamını okumak için tıklayınız.)

Tebrikler sevgili Ayfer Demirtaş için!

Kocaeli Yüksek Öğrenim Vakfı ve ODTÜ Geliştirme Vakfı Okulları'nın 4. Çocuk Edebiyatı Ödülleri'nde  Yeraltı Canavarı kitabı 7-11 yaş kategorisinde en iyi öykü kitabı seçildi. Nicelerine!

Ayrıntılı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

İş birliği için önemli adım!

Eksi 18 Kampüs projesinin sosyal sorumluluk ayağında İzmir Büyükşehir Belediyesi Kütüphaneler Şube Müdürlüğü ile çalışacağız. Şube müdürü Nezihe Hanım ile son hazırlıklarımızı tamamladık.

Sevgili Duygu Uzel Açık Kürsü için yazdı!

Gönül işidir yazmak; yaşama biçimi, görünenin arkasına bakıp oradakiyle bütünleşme. Kimi zaman parmağınıza konan uğurböceği uçmaya hazırlanırken son anda onun kanatlarına atlayıvermek, yepyeni bir maceraya doğru yol almak, kimi zaman ise bulutlardan seslenmektir yeryüzüne. (devamını okumak için tıklayınız.)

Sevgili öğretmenimiz Nevzat Süer Sezgin Kocaeli Üniversitesi'nin yayına katıldı!

"Yazar, editör, emekli öğretmen olan Nevzat Süer Sezgin ile çocuk edebiyatı üzerine sohbet ettik. Bu alanda yazmanın incelikleri ve dikkat edilmesi gerekenler üzerine görüşlerini belirten Sezgin; aynı zamanda ezbersiz eğitim ve bütünsel eğitim projelerinin de mimarlarından. Dolayısıyla eğitim, çocuk, edebiyat ve pek çok konu ile zenginleşen sohbetimizde çocuk edebiyatının tarihsel süreç içindeki değişim ve dönüşümünü de konuştuk. Eksi 18 Edebiyat Topluluğu adında bir grubu olan Sezgin, yazar adayları için bir çeşit okul olan bu grubun çalışmalarından ve projelerinden de bahsetti." 

Yayın Bağlantısı: https://www.youtube.com/watch?v=RbaJpLkfTaw

Buluşma çağrısında bir araya geldik! 

Sevgili Nevzat Süer Sezgin öğretmenimizin çağrısı ile altmış kadar katılımcımız ile buluştuk. Yeni ve heyecanlı projelerimizden bahsettik. Birlikte üretmenin ve topluluk olmanın gücünü bir kere daha hissettik.

Sevgili Oya Uslu'nun yeni kitabı yayımlandı!

Topluluk katılımcılarımızdan sevgili Oya Uslu'nun yeni kitabı, Yakın Çocuk Yayınları'ndan yayımlandı. Hem de bir başka katılımcımız sevgili Beste Sağlam'ın enfes çizimleri ile. Hayalim Pupa Yelken için ayrıntılı bilgi almak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Birbirimizi özlemedik mi?

Sevgili öğretmenimiz Nevzat Süer Sezgin ile devam eden eğitim programlarımızın 11. döneminden aramıza katılan arkadaşlarımızla tanışmak ve hep birlikte yeniden bir araya gelebilmek için bir etkinlik davetidir. 21 Kasım 2021 Pazar günü 11.00 - 12.30 saatleri arasında gerçekleşecek ve topluluk katılımcılarımızdan toplam 48 kişi ile eş zamanlı iki atölye çalışmamız olacak. Bilgi almak ve kayıt olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sevgili Ebru Köfter'in yeni kitabı yayımlandı!

Topluluk katılımcılarımızdan sevgili Ebru Köfter'in yeni kitabı, Bilgiyolu Kültür Yayınları'ndan yayımlandı. Hokus Pokus Karamelus için ayrıntılı bilgi almak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Sevgili Güzin Öztürk'ün yeni kitabı yayımlandı!

Topluluk katılımcılarımızdan sevgili Güzin Öztürk'ün yeni kitabı, Tudem'den yayımlandı. Süper Koşucu için ayrıntılı bilgi almak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Sevgili Dilge Güney'in yeni kitabı yayımlandı!

Topluluk katılımcılarımızdan sevgili Dilge Güney'in yeni kitabı, Altın Kitaplar'dan yayımlandı. Saatim Tik Ka Tik Ka için ayrıntılı bilgi almak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Kampüs'ün Kasım ayında Prof. Dr. Zehra İpşiroğlu'nu ağırlayacağız.

Sevgili Dilge Güney'in rehberliğinde düzenlenen Eksi 18 Kampüs'te "Duvarların Ötesinde: Çocuk Edebiyatında Toplumsal Cinsiyet" konusu ile Prof. Dr. Zehra İpşiroğlu'nu ağırlayacağız.

Kıpırtı Çocuk, 5. Sayısı yayımlandı!

Öyküler, masallar, şiirler, manzum hikayeler ve yazmalı, çizmeli, kesmeli, biçmeli, eğlenmeli, oynamalı bir dolu etkinlikler ile dergimizin 5. sayısı, 1 Kasım 2021'de yayımlandı. Her yaştan ilgili herkesin kullanımına açık ve ücretsiz olan dergimizi dijital araçlarınız ile son derece kolay inceleyebilir, dilerseniz çıktısını alabilirsiniz.

5. Sayımıza ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

11. dönem katılımcılarımız aramıza hoş geldiniz :)

Sevgili öğretmenimiz Nevzat Süer Sezgin rehberliğinde düzenlediğimiz "Yetişkinler için Çocuk ve Gençlik Edebiyatı" programına katılan katılımcılarımızdan gönüllü olanlar, topluluğumuza katıldı. Ayrıntılı bilgi almak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Sevgili Kader Varlık'ın yeni kitabı yayımlandı!

Topluluk katılımcılarımızdan sevgili Kader Varlık'ın yeni kitabı, Nobel Çocuk Yayıncılık'tan yayımlandı. Kediler Giremez Apartmanı için ayrıntılı bilgi almak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Kampüs'ün Ekim ayında Doç Dr. Nevin Akkaya'yı ağırlayacağız.

Sevgili Dilge Güney'in rehberliğinde düzenlenen Eksi 18 Kampüs'te "Masallara Doğru Yürümek" konusu ile Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Nevin Akkaya'yı ağırlayacağız.

Kent Çocukları Öykü Derlemesi

Çocuk, kent yaşamı içinde varlığını gösteremeyen bir varlık. Günümüzde sokak oyunları yok olmaya yüz tutmuş, devasa bina ve caddeler her yanı işgal etmiş durumda. Haydi gelin, sevgili Elif Çelebi'nin projesine bir göz atalım. Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Elif Çelebi, Açık Kürsü için yazdı: Şehir mi Kent mi?

Bu yazıda kavramsal farklılıkları tanımlamaya çalışırken, “aidiyet duygusu” çerçevesinde kenti, çocuk özelinde sorgulamak istiyorum ve tabii ki kitaplar bana her zamanki gibi destek olacak. (devamını okumak için tıklayınız.)

Kampüs'ün Eylül ayında Doç Dr. Marilena Leane Taşcılar'ı ağırlayacağız.

Sevgili Dilge Güney'in rehberliğinde düzenlenen Eksi 18 Kampüs'te "Çocuk Edebiyatının Psikolojisi" konusu ile İstanbul Üniversitesi Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Doç Dr. Marilena Leane Taşcılar'ı ağırlayacağız. Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Dergimizin 4. sayısı yayımlandı!

Topluluğumuzun öz kaynakları ile hazırladığımız dergimizin 4. sayısı 1 Eylül 2021 itibari ile okurlarla buluşuyor. Bir dolu içerik için web sayfamızı ziyaret edebilir, çevreniz ile bu bağlantıyı paylaşabilirsiniz.

www.kipirticocuk.com

Kampüs'ün Ağustos ayında Gürol Tonbul'u ağırladık.

Sevgili Dilge Güney'in rehberliğinde düzenlenen Eksi 18 Kampüs'te "Çocuk Tiyatrosu ve Çocuk Oyun Yazımı" teması ile tiyatro sanatçısı Gürol Tonbul'u ağırladık. Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Yetişkinler için Çocuk ve Gençlik Edebiyatı programının yeni dönemi başlıyor!

Sevgili öğretmenimiz Nevzat Süer Sezgin rehberliğinde düzenlediğimiz "Yetişkinler için Çocuk ve Gençlik Edebiyatı" programının yeni dönemi, 1 Eylül 2021 Çarşamba günü düzenleyeceğimiz tanışma toplantısı ile başlıyor. Ayrıntılı bilgi almak ve kayıt olmak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Eksi 18 Kampüs'ün ikinci dönemi, Mehmet Erkurt ile başlıyor!

Sevgili Dilge Güney rehberliğinde düzenlenen Eksi 18 Kampüs projesinin Temmuz ayında Can Çocuk Yayınları’nda kurgu editörlüğü ve beraberinde yayın yönetmeni yardımcılığı görevini sürdüren sevgili Mehmet Erkurt'u "Çocuk Edebiyatına Editoryel Bakış" konusu ile misafir ediyoruz.

Mine Ömer Açık Kürsü için yazdı!

Fazıl Hüsnü Dağlarca, ilk ezberlediğim şiirlerin şairi. Şiirleriyle tanışıklığımız Larnaka'daki çocukluğuma rastlar. Sekiz yaşlarındaydım. "Mustafa Kemal'i Gördüm Düşümde" şiirini, tüm gün bahçedeki beyaz salıncakta okurdum. (devamını okumak için tıklayınız.)

Kampüs'ün Haziran ayında Prof. Dr. Sedat Sever'i ağırladık.

Sevgili Dilge Güney'in rehberliğinde düzenlenen Eksi 18 Kampüs'te "Çocuklar için estetik bir uyaran: Edebiyat"" teması ile Prof. Dr. Sedat Sever'i ağırladık. Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Eksi 18 Kampüs'ün ikinci dönemi için hazırlıklarımız tamamlandı.

Sevgili Dilge Güney rehberliğinde düzenlenen Eksi 18 Kampüs projesinin ikinci dönemi, Temmuz - Aralık 2021 arasındaki altı ay boyunca devam edecek. Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sevgili Feray Ünal'ın yeni kitabı yayımlandı!

Ormanın Kalbindeki Ağaç, Tuğçe Temiz'in çizgileri ve Yakın Çocuk etiketiyle okurlarla buluşmak üzere raflardaki yerini aldı. Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Edebiyat Sohbetleri'nin sezon finalinde Nevzat Süer Sezgin vardı!

Sevgili öğretmenimiz Nevzat Süer Sezgin ile 60 programdır devam eden yayınlarımızı değerlendirdik. Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Edebiyat Sohbetleri'nin 34'üncüsünde Başak Fındıkçıoğlu vardı!

Sevgili Başak Fındıkçıoğlu ile "müze ve çocuk edebiyatı" üzerine sohbet ettik. Instagram'ın azizliğine uğradık maalesef. Yayını kayıt altına alamadık :( 

Edebiyat Sohbetleri'nin 33'üncüsünde Duygu Uzel vardı!

Sevgili Duygu Uzel ile "çocuk edebiyatında tema olarak doğa ve hayvan" üzerine sohbet ettik.  Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Nermin Şenol Kalyoncu'dan,  üç yeni kitap!

Topluluk katılımcılarımızdan Sevgili Nermin Şenol Kalyoncu'nun üç yeni kitabı Bu Yayınları'ndan çıktı. Çok tebrik ederiz.  Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Edebiyat Sohbetleri'nin 32'ncisinde Elif Çelebi vardı!

Sevgili Elif Çelebi ile "çocuğun bulunduğu kente ait hissetmesini kitaplarla sağlamak" üzerine sohbet ettik.  Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Kampüs'ün Mayıs ayında Ali Arda'yı ağırlayacağız.

Sevgili Dilge Güney'in rehberliğinde düzenlenen Eksi 18 Kampüs'te "Çocuk ve gençlik edebiyatı nedir, başka dil ve kültürlere nasıl çevrilir?" teması ile Ali Arda'yı ağırlayacağız. Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Kıpırtı Çocuk'un 2. sayısı yayında!

Topluluğumuz tarafından desteklenen Kıpırtı Çocuk, 2. sayısı ile yayın hayatına devam ediyor. Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Edebiyat Sohbetleri'nin 30'uncusunda Sevin Sezgin vardı!

Sevgili Sevin Sezgin ile "antik çağdan günümüze çocuk" üzerine sohbet ettik. Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Kıpırtı Çocuk, Öğretmen Kulübü'ne davetli!

Öğretmen Kulübü Buluşmalar'ının 212'ncisi, 7 Mayıs 2021 Cuma günü 20.00 - 22.00 arasında düzenlenecek. Kıpırtı Çocuk'un konuşulacağı bu programı tüm topluluk olarak davetliyiz. Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Kampüs'ün üçüncü ayında Prof. Dr. Neslihan Kansu Yetkiner'i ağırladık.

Sevgili Dilge Güney'in rehberliğinde düzenlenen Eksi 18 Kampüs'te "Çocuk Edebiyatında Sansür" teması ile Prof. Dr. Neslihan Kansu Yetkiner'i ağırladık. Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Edebiyat Sohbetleri'nin 29'uncusunda Buket Başaran Akkaya vardı!

Sevgili Buket Başaran Akkaya ile "tiyatroda çocuk oyunları ve sahne tasarımı" üzerine sohbet ettik. Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Gelin Tanış Olalım projesinin ikinci aşaması "Kahve Sohbetleri" başladı!

Sevgili Başak Fındıkçıoğlu ve Ece Kanber'in rehberliğinde topluluk katılımcılarımızın birbirini daha iyi tanıması ve daha etkin bir ortam yaratılabilmesi için Kahve Sohbetleri başladı. Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Edebiyat Sohbetleri'nin 28'incisinde Neriman Ekinci vardı!

Sevgili Neriman Ekinci ile ""kitaplarla bibliyoterapi ve sözsüz kitaplarla görsel okuma" üzerine sohbet ettik. Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Edebiyat Sohbetleri'nin 27'ncisinde Ümit Kireççi vardı!

Sevgili Ümit Kireççi ile "çocuk ve çizgi roman" üzerine sohbet ettik. Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Edebiyat Sohbetleri'nin 26'ncısında Sevinç Yağan vardı!

Sevgili Sevinç Yağan ile "Kütüphanede çocuk var!" üzerine sohbet ettik. Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. 

E-bebek'te Nevzat Öğretmenimiz vardı.

Topluluk katılımcılarımızdan sevgili Kader Varlık, E-bebek dergisi için Nevzat Öğretmenimiz ile söyleşti.  Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Haydi Tut Elimi raflarda!

Sevgili Nevzat Süer Sezgin'in derlediği ve topluluğumuzun on sekiz güçlü kaleminin katkı koyduğu "Haydi Tut Elimi" derlemesi raflardaki yerini aldı. Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Edebiyat Sohbetleri'nin 23'üncüsünde Dilge Güney vardı!

Sevgili Dilge Güney ile "dijitalleşen dünyanın çocuk edebiyatına etkisi " üzerine sohbet ettik. Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Edebiyat Sohbetleri'nin 22'ncisinde Hicabi Demirci vardı!

Sevgili Hicabi Demirci ile "karikatür ve çocuk" üzerine sohbet ettik. Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Yazılı çizili çocuk dergimiz yayında!

Kıpırtı Çocuk, Eksi 18 Edebiyat Topluluğu'nun ortak aklı ve emek birliği ile 1 Mart 2021'de yayın hayatına başladı. Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sizi tanışma toplantısına davet ediyoruz!

Kıpırtı Çocuk, Eksi 18 Edebiyat Topluluğu'nun ortak aklı ve emek birliği ile 1 Mart 2021'de yayın hayatına başladı. Dergimizin ortaya çıkış hikayesini, tasarım aşamasını, çalışma prensiplerini ve gelecek hayallerini topluluğumuz ile paylaşmak için sabırsızlanıyoruz.

Buluşma Tarihi: 3 Mart 2021 Çarşamba, 20.00 - 21.00

Buluşma Bağlantısı: https://zoom.us/j/3238532844 

Edebiyat Sohbetleri'nin 21'incisinde Gönül Çatalcalı vardı!

Sevgili Gönül Çatalcalı ile "çocuklara mizah yazmanın zorlukları ve güzel yanları" üzerine sohbet ettik. Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Edebiyat Sohbetleri'nin 20'ncisinde Nilay Yılmaz vardı!

Sevgili Nilay Yılmaz ile "sivil toplum örgütlerinin okuma kültürüne katkısı" üzerine sohbet ettik. Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Açık Kürsü: Bilgi Çağında Türkçenin Durumu

Dil, bir milletin; tarihsel, kültürel, sosyal benliğini oluşturan ve içindeki bireyleri maddi ve manevi yönden ortak bir değerde buluşturan canlı bir varlıktır. Böylesine bir değeri en doğru şekilde sahiplenmek, onu dış etmenlerin yıpratıcı etkisinden korumak, insanın kendi öz benliğini korumak kadar önemlidir.  (devamını okumak için tıklayınız.)

Edebiyat Sohbetleri'nin 19'uncusunda Nermin Şenol vardı!

Sevgili Nermin Şenol ile "çocuklarla yaratıcı yazma çalışmaları" üzerine sohbet ettik. Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Topluluğumuz büyüyor!

Sevgili öğretmenimiz Nevzat Süer Sezgin rehberliğinde düzenlenen "Yetişkinler için Çocuk ve Gençlik Edebiyatı" programının son grubundaki katılımcılarımızdan on bir kişi topluluğumuzdaki yerini aldı. İyi ki geldiniz :) 

Beste Örge Sağlam, Bilge Aydilek, Esen Soydan Can, Esra Yazdıç Demir, Gizem Ezan Dilan Dündar, Gülseren Mungan, Nur Ceren Demirci Kılıç, Özlem Tuncay, Sevinç Yağan

Katılımcılarımızı daha yakından tanımak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Edebiyat Sohbetleri'nin 18'incisinde Ayfer Demirtaş vardı!

Sevgili Ayfer Demirtaş ile "Çalışılması zor konuları çalışmak " üzerine sohbet ettik. Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Eksi 18 Kampüs çalışmalarına başlıyor.

Çocuk ve gençlik edebiyatını kendine mesele edinmiş yazar ve yazar adaylarından oluşan topluluğumuzun öğrenme merakını besleyecek, üretme isteğini pekiştirecek bir eğitim modelini, yaşam boyu öğrenme ilkesine uygun olarak tasarladık ve adına da "Eksi 18 Kampüs" dedik. Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Açık Kürsü: Oyunların Gücü Adına

Oyun oynamak benim için önemli bir yere sahip. Oyunla birlikte, geçirdiğim o yorgun günü bir nebze olsun unutuyorum. Ya da oynadığım o oyunda görmediğim bir pencere çıkıyor. Böylelikle bambaşka bir dünya beni bekliyor. (devamını okumak için tıklayınız.)

Edebiyat Sohbetleri'nin 17.'sinde Gülay Pamuk vardı!

Sevgili Gülay Pamuk ile "Çocukların dil gelişiminde kitapların rolü " üzerine sohbet ettik. Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. 

"Açık Kürsü" yayında!

Adından da anlaşılacağı gibi, topluluk katılımcılarımızın, topluluk katılımcılarımız ve ilgili olan herkes için, topluluğumuzun mesele edindiğini konular ile ilgili yazı yazabileceği bir alanımız oldu :) Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Mizah öyküleri derlemesi için başvurular tamamlandı.

Topluluk katılımcılarımızdan 40'tan fazla dosya geldi. Bu dosyaları 15 Mart 2021'e kadar okuyacak, sizlere dönütler verecek ve öykülerimizi son hallerine getirerek bir sonraki aşamaya geçeceğiz. İlginiz ve katkınız için çok teşekkürler :)

Edebiyat Sohbetleri'nin 16.'sında Kardelen Özdemir vardı!

Sevgili Kardelen Özdemir ile "PYP sorgulama temalarında çocuk kitapları" üzerine sohbet ettik. Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. 

İlk büyük buluşmamızı yaptık.

Farklı zamanlarda öğretmenimiz Nevzat Süer Sezgin’den eğitim almış topluluk katılımcılarımızın birbirlerini daha iyi tanıması, birlikte zaman geçirebilecekleri ve üretim yapabilecekleri ortak alanların ortaya çıkması için sevgili Cenk Öztekin, Başak Fındıkçıoğlu ve Ece Kanber'in bir çağrısı ile ilk büyük buluşmamızı yaptık. Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Edebiyat Sohbetleri'nin 15.'sinde Ece Kanber vardı!

Sevgili Ece Kanber ile "çocuk, edebiyat ve felsefe" üzerine sohbet ettik. Konu bunlar, konuk da Ece olunca temposu yüksek bir program oldu. Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Gelin Tanış Olalım!

Bu proje, topluluk katılımcılarımız içindir.

Farklı zamanlarda öğretmenimiz Nevzat Süer Sezgin’den eğitim almış topluluk katılımcılarımızın birbirlerini daha iyi tanıması, birlikte zaman geçirebilecekleri ve üretim yapabilecekleri ortak alanların ortaya çıkması için sevgili Cenk Öztekin, Başak Fındıkçıoğlu ve Ece Kanber'in bir çağrısı var: Gelin Tanış Olalım! Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Edebiyat Sohbetleri'nin 14.'sünde Sultan Doksöz vardı!

Sevgili Sultan Serdar Doksöz ile "şiir ve çocuk gelişimi" üzerine sohbet ettik. Şiir gibi masalları ya da masal gibi şiirleri kendine mesele edinmiş, anne ve öğretmenlik rolleri ile estetik kaygıları harmanlamayı başarmış sevgili Sultan Serdar Doksöz öğretmenimiz ile çok keyifli bir yayın oldu.  Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Esma Zafer Ertan'ın yeni kitabı raflarda!

Dostluğun, duyarlı olmanın, güvenmenin güzelliğini fark ettirmek, bizden farklı olan canlıların duygularını dile getirerek çocukların zengin bir iç görü edinmesi gayesi ile kaleme alınan Çikolata Gibi kitabı hakkında ayrıntılı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz. 

İlgili herkes için yeni dönem başladı!

Sevgili Nevzat Süer Sezgin öğretmenimiz rehberliğindeki "Yetişkinler için Çocuk ve Gençlik Edebiyatı" programının yeni dönemi, 6 Ocak 2021 Çarşamba günü düzenlediğimiz tanışma toplantısı ile başladı.

Nazlı Solgun'un yeni kitabı çıktı!

Katılımcılarımızdan sevgili Nazlı Solgun'un, Luna Yayınları'ndan "Le Naz Fabl" adı ile yayınlandı. Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

"Ah Korona Vah Korona Öyküleri" ekibi, Öğretmen Kulübü'ndeydi!

Öğretmen Kulübü'nün en büyük etkinlerinden olan Buluşmalar'ın 194.'sü, 1 Ocak 2021 Cuma günü 20.00 - 22.00 saatleri arasında düzenlendi. Ah Korona Vah Korona Öyküleri kitabına emek verenlerin misafir olduğu etkinliğin video kaydına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Dilge Güney, Açık Atölye'nin konuğuydu.

Öğretmen Kulübü etkinliklerinden olan Açık Atölyeler'in 5.'sine topluluk katılımcılarımızdan sevgili Dilge Güney konuk oldu. 20 Aralık 2020 Pazar günü 10.00 - 12.00 arasında düzenlenen atölyenin ayrıntıları için buraya tıklayabilirsiniz.