Katılımcılarımız

Esra Yazdıç Demir 

esrayzdc@gmail.com 

1982 yılında Aydın’da doğdum. Anne ve babamın mesleklerinden dolayı yedi bölgenin dördünde bulundum. O nedenle değişime, dinlemeye ve anlatmaya şerbetlidir ruhum. Gazi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu bir gazeteciyim. 2003’te Cumhuriyet Gazetesi eğitim muhabiri olarak adım attığım gazetecilik hayatıma, Habertürk Gazetesi parlamento muhabirliği görevinin ardından 2018’de ara verme kararı aldım. Mayıs 2023’e kadar Türk Eğitim Derneği’nin basın danışmanlığını yürüttükten sonra Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı’na geçerek kurumsal ve medya ilişkileri yönetimini devraldım.

Yirmi dokuz harfi keşfettiğimden beri, yazmanın hayatta dik durmak için önemli bir güç olduğunu düşünüyorum. O yüzden dinledim, okudum, izledim ve hepsinden sonra yazdım. Formasyon eğitimim sırasında bir araya geldiğim öğrencilerin merakları, korkuları, kendilerini anlatma çabası yani hayata bakışları da beni çocuk ve gençlik edebiyatına yöneltti. Gerçek yaşamda da kurgularda olduğu gibi en çok çocukları ciddiye aldığım için onlara seslenecek işler yapmak istedim. İlk romanım Burnumun Renkleri ile Gülten Dayıoğlu Vakfı’nın 2021 Yılı İlk Gençlik Romanı Ödülü’nü kazandım. 

Doğru yerde evet doğru yerde hayır diyebilen, hakkını doğru bir üslupla arayan, soran ve merak eden çocuklar için farklı konuları araştırıp, kaleme almaya, çocukların sorularına eğlenceli yanıtlar bulmaya devam etmek niyetindeyim. Bunun için de benim gibi edebiyatın bu en eğlenceli alanına gönü veren insanlarla birlikte Zikzak öncülüğünde Eksi 18 Kampüs’ü hazırlayıp kolaylaştırıcılığını üstlenmekten büyük keyif alıyorum.

Yayınlar

Kıpırtı Çocuk

Açık Kürsü

Katılımcılarımız

Kitaplarımız

Çalışmalarımız