Derleme Kitaplar

Eksi 18 Edebiyat Topluluğu,  çocuğun üstün yararını gözeten, onun hassas dünyasına ve ihtiyaçlarına odaklanarak, birçok genel ve dönemsel konularda derleme kitaplar üretti ve üretmeye de devam ediyor. 

Derleme kitap proje çalışmaları; derleme ekibi ve proje sahipleri tarafından, büyük bir titizlikle yürütülmektedir. Aşağıdaki bölümleri inceleyerek; şimdiye kadar yayınlanan ve hazırlığı devam eden  projelerle ilgili detaylara ve derleme ekibinin yeni kitap derleme projeleri için hazırladığı formlara, takvimlere ulaşabilirsiniz.

Çalışmaları Devam Eden Derleme Kitaplarımız

Cumhuriyet'in 100. Yılı

Sevgili öğretmenimiz Nevzat Süer Sezgin rehberliğinde Dilek Yılmaz, Feray Ünal, Gönül Çatalcalı, Gülay Pamuk, Nalan Yılmaz arkadaşlarımızın katılımları ile kurulan proje ekibi, "Cumhuriyet'in 100. Yılı" adını taşıyan beş kitaplık bir set hazırlığına başladı. Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

İzBB İzelman Anaokulları

İzBB İzelman Anaokulları, Eksi 18 Edebiyat Topluluğu ve Zikzak Grup iş birliği ile düzenlenen eğitim programlarını tamamlayan İzelman Anaokulları'nda görev yapan erken çocukluk eğitimcilerinin katılımı ile on beş kitaplık bir set hazırlığına başladık. Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Afet ve Çocuk

Topluluk katılımcılarımızdan sevgili Burçak Temel ve Elif Çelebi'nin çağrısı ile "Afet ve Çocuk" temalı derleme kitap projesi hayata geçiyor. Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Tekerleme Şekerleme

Tekerleme şekerleme haydi takıl peşime gel benimle. Halk edebiyatının alanı en geniş, fakat üretimi en az olan kahramanı tekerlemelere, alandaki çocuklarla çalışan topluluğumuzun okul öncesi öğretmenlerinden yeni bir bakış açısı gerekli dedik. Eğlenmenin, keyifle oyun oynamanın, heyecanla başlayacak masalı dinlemenin keyfine diyecek çok söz bulduk. Sevgili Nevzat Süer Sezgin’in geç kalmayın, hemen başlayın sözü üzerine yola çıktık. Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yayımlanmış Derleme Kitaplarımız

Tam 12'den Şiirler

Topluluk katılımcılarımızdan sevgili Sultan Topçu'nun çağrısı ile 12. dönem katılımcılarımızın bir araya gelerek tasarladıkları "Tam 12'den" derleme şiir kitabı projesi hayata geçiyor. Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Doğanın Çocukları

Duyarlı gönüllerimizle, hep birlikte doğaya, farkındalığa ve umuda varan bu yolculuğa çıkmaya var mısınız? Gelin hep birlikte sevgili Ebru Köfter ve Osman Torun rehberliğinde hazırlanan derleme projemizi inceleyelim. Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kentini Arayan Çocuklar

Çocuk, kent yaşamı içinde varlığını gösteremeyen bir varlık. Günümüzde sokak oyunları yok olmaya yüz tutmuş, devasa bina ve caddeler her yanı işgal etmiş durumda. Haydi gelin, sevgili Elif Çelebi'nin projesine bir göz atalım. Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Mor Masallar

Çocuğun yaşamına renk katan, onu eğlendiren aynı zamanda da eğiten masalların, günümüz toplumsal yapısıyla uyuşmadığını düşünüyorsanız ve toplumsal cinsiyet eşitliği bağlamında, 21. yüzyıla uygun “yeni masallar yazalım” diyorsanız… Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Uzaktan Eğitimde Mizah Öyküleri

Nevzat Süer Sezgin öğretmenimizin uzaktan eğitim sürecinde yaşanan deneyimlerimizi mizahi bir dil ile okuyuculara ulaştırmak için yaptığı derleme çağrısına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Geliyorlar, Sevgi Dolu Öyküleriyle

Hasan Karaca tarafından derlenen ve sevgi dolu öyküleri ile birçok yazarın buluştuğu "Geliyorlar" yakında okuyucuları ile buluşacak.

Kitap hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için tıklayabilirsiniz. 

Haydi Tut Elimi

Nevzat Süer Sezgin tarafından derlenen ve on sekiz yazarın bir araya geldiği Haydi Tut Elimi, Nezih-Er Yayınları'ndan çıktı.

Kitap hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için tıklayabilirsiniz. 

Ah Korona Vah Korona! Öyküleri

Nevzat Süer Sezgin tarafından derlenen ve yirmi bir yazarın bir araya geldiği Ah Korona Vah Korona! Öyküleri, Yakın Kitabevi'nden yayına çıktı.

Kitap hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için tıklayabilirsiniz. 

Çalışma Grubu