Derleme Kitaplar

Eksi 18 Edebiyat Topluluğu olarak 2020 yılından bu yana çok farklı sosyal sorunların etrafına örülü, farkındalık yaratan derleme kitaplar geliştirdik. Bu projelerde sosyal faydayı hep en ön planda tutmaya çalıştık. Aşağıdaki bölümleri inceleyerek çalışmaları devam eden ve tamamlanan derleme kitaplarımız ile ilgili ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Çalışmaları Devam Eden Derleme Kitaplarımız

Afet ve Çocuk

Topluluk katılımcılarımızdan sevgili Burçak Temel ve Elif Çelebi'nin çağrısı ile "Afet ve Çocuk" temalı derleme kitap projesi hayata geçiyor. Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Tekerleme Şekerleme

Tekerleme şekerleme haydi takıl peşime gel benimle. Halk edebiyatının alanı en geniş, fakat üretimi en az olan kahramanı tekerlemelere, alandaki çocuklarla çalışan topluluğumuzun okul öncesi öğretmenlerinden yeni bir bakış açısı gerekli dedik. Eğlenmenin, keyifle oyun oynamanın, heyecanla başlayacak masalı dinlemenin keyfine diyecek çok söz bulduk. Sevgili Nevzat Süer Sezgin’in geç kalmayın, hemen başlayın sözü üzerine yola çıktık. Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Tam 12'den Şiirler

Topluluk katılımcılarımızdan sevgili Sultan Topçu'nun çağrısı ile 12. dönem katılımcılarımızın bir araya gelerek tasarladıkları "Tam 12'den" derleme şiir kitabı projesi hayata geçiyor. Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Doğanın Çocukları

Özellikle kentlerde yaşayan çocuklarımızın çimlere oturmaktan, ağaca tırmanmaktan ve havada uçuşan sinek ve kelebeklerden korkan, yediği yiyeceğin fabrikalarda yapıldığını düşünen, toprakta bir bitkiden elde edildiğinin farkında olmayan bireylere dönüştüğü zamanlardayız. İklim krizinin yaşandığı süreçler hayatımızın her alanındaki yaşam kalitemizi etkilerken, çocukların doğanın iyileştirici ve sakinleştirici yönünü, insanlar için yaşamsal önemini fark etmesini sağlayarak doğayla uyumlu yaşamın vazgeçilmezliğini fark etmeleri için onları edebiyatın sınırsız olanakları ile güçlendirmeye davetlisiniz. Duyarlı gönüllerimizle, hep birlikte doğaya, farkındalığa ve umuda varan bu yolculuğa çıkmaya var mısınız? Gelin hep birlikte sevgili Ebru Köfter ve Osman Torun rehberliğinde hazırlanan derleme projemizi inceleyelim. Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Çalışmaları Tamamlanmış ve Yayımlanmış Derleme Kitaplarımız

Kentini Arayan Çocuklar

Çocuk, kent yaşamı içinde varlığını gösteremeyen bir varlık. Günümüzde sokak oyunları yok olmaya yüz tutmuş, devasa bina ve caddeler her yanı işgal etmiş durumda. Haydi gelin, sevgili Elif Çelebi'nin projesine bir göz atalım. Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Mor Masallar

Çocuğun yaşamına renk katan, onu eğlendiren aynı zamanda da eğiten masalların, günümüz toplumsal yapısıyla uyuşmadığını düşünüyorsanız ve toplumsal cinsiyet eşitliği bağlamında, 21. yüzyıla uygun “yeni masallar yazalım” diyorsanız… Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Uzaktan Eğitimde Mizah Öyküleri

Nevzat Süer Sezgin öğretmenimizin uzaktan eğitim sürecinde yaşanan deneyimlerimizi mizahi bir dil ile okuyuculara ulaştırmak için yaptığı derleme çağrısına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Geliyorlar, Sevgi Dolu Öyküleriyle

Hasan Karaca tarafından derlenen ve sevgi dolu öyküleri ile birçok yazarın buluştuğu "Geliyorlar" yakında okuyucuları ile buluşacak.

Kitap hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için tıklayabilirsiniz. 

Haydi Tut Elimi

Nevzat Süer Sezgin tarafından derlenen ve on sekiz yazarın bir araya geldiği Haydi Tut Elimi, Nezih-Er Yayınları'ndan çıktı.

Kitap hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için tıklayabilirsiniz. 

Ah Korona Vah Korona! Öyküleri

Nevzat Süer Sezgin tarafından derlenen ve yirmi bir yazarın bir araya geldiği Ah Korona Vah Korona! Öyküleri, Yakın Kitabevi'nden yayına çıktı.

Kitap hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için tıklayabilirsiniz. 

Çalışma Grubu