Dünya Nokta Günü ve Çocuk Edebiyatında Yaratıcılık

Nilüfer Dinç Demirok,  21 Haziran 2024
Okuma Süresi: 3 dakika

Çocukların yaratıcılığını ve cesaretini yüreklendirmeye adanmış özel bir gün olan Dünya Nokta Günü, her yıl 15 Eylül’de kutlanır. Peki nedir nokta günü ile edebiyat bağlantısı? Peter Reynolds isimli yazarın sevilen çocuk kitabı Nokta’dan ilhamla ortaya çıkan Dünya Nokta Günü, uluslararası bir gündür. 

Küçük bir kız çocuğu olan ve resim yeteneği olmadığına emin olan Vashti, kitabın ana karakteridir. Vashti bir gün, resim dersinde defterine öfkeyle bir nokta koyar. Bu küçük nokta onun hayatında dönüm noktası olur. Çünkü öğretmeni onun çizdiği noktayı beklenmedik bir şekilde yorumlar ve böylece Vashti’nin resme olan ilgisi artar. Öyle ki bu ilgiyi okulda kişisel resim sergisini açmaya kadar götürür. Vashti’nin hikâyesi, çocuklara sadece küçük bir başlangıcın bile yaratıcılığın ortaya çıkmasına imkân sağladığını öğretir. Bu sayede yazar Peter Reynolds, çocuklara ve yetişkinlere harika bir mesaj vermektedir. Kendi potansiyellerimize inanmalı ve bazen gerektiği yerde cesur adımlar atmalıyız.

Peki, Dünya Nokta Günü'nde neler yapılmaktadır?  Çeşitli etkinlikler düzenlenmekte, böylece çocuklar yaratıcılıklarını paylaşabilecekleri bir platformda buluşabilmektedir. Bu etkinliklerin temel amacı; çocukların kendi kişisel noktalarından yola çıkarak, bu noktaları bir sanat eserine dönüştürmelerini teşvik etmektir. Bu bağlamda Dünya Nokta Günü hem çocukların yaratıcılığını desteklemek hem de kendi eserlerini tanıtmak için harika bir fırsat oluşturmaktadır. Bu özel gün sayesinde çocuklar kendilerine olan güvenlerini arttırabilir ve hayatlarında kalıcı ve olumlu bir etki oluşabilir. 

Yaratıcılığı ve cesareti kutlayalım ve her çocuğun içindeki sanatçıyı ortaya çıkarmak için ilham verici hikâyeler yazmaya devam edelim!

Dünya Nokta Günü resmi web sitesi:  www.internationaldotday.org

Açık Kürsü'de yayımlanan içerikler, doğrudan yazarın kendi sorumluluğundadır.

Eksi 18 Edebiyat Topluluğu'nun görüşlerini yansıtmayabilir.