Katılımcılarımız

Gülay Pamuk 

dr.g.pamuk@hotmail.com 

Çıldır’da doğdum. Kalabalık bir ailede, çok seslilikle, mutlu, özgür ve hayalperest bir çocukluk yaşadım. Masallarla, hikâyelerle, doğduğum toprakların bize armağanı; halk edebiyatının en güzel kollarından, âşık kültürüyle büyüyen bir çocuk olarak, büyümenin “büyü” kısmında takılı kaldım. O gün bugündür, edebiyatın büyüsünden kurtulamayan, bir türlü büyüyemeyen bir çocuk olarak yoluma devam ettim. Edebiyatın kapısından içeriye adım atan herkes gibi okuyarak, yazarak yolculuğumda keşifler yapmaya başladım. Bu öyle güzel bir yolculuk ki; insan kendini, etrafındakileri, yaşama dokunan her şeyi sanatsal bir var oluşla tanıyor, tanımlıyor ve hiç bitmeyen bir şekilde büyümeye devam ediyor. 

Ortaokul ve lise yıllarında şiirler, öyküler, denemeler yazdım. Okulun düzenlediği yarışmalarda şiir ve öykü dalında ödüller aldım. Edebiyat kadar insanın biyopsikososyal yapısıyla da ilgilenen biri olarak, doktorluk mesleğini tercih ettim. 2003 yılında, Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldum. İlk olarak Bergama Aşağıbey Köyü Sağlık Ocağına atandım. Mesleğimle ilgili birçok sertifikalı eğitimlere katıldım. Burada dört yıl çalıştım. Sonrasında Buca 12 No’lu Fırat Aile Sağlığı Merkezine atandım. Tıpta Uzmanlık Sınavını kazanarak, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde,  Aile Hekimliği Uzmanlığı eğitimimi tamamladım. “Postpartum Depresyon Sıklığı ve Eşlik Eden Faktörler” adlı tez çalışmam uluslararası hakemli dergide yayınlandı.

Evliyim, iki çocuğum var. Çocuklarım için alıp okuduğum nitelikli çocuk edebiyatı kitaplarından etkilendim. Bu dönemde kendim de birçok çocuk öyküsü ve masalı yazmaya ve onları çocuklarıma anlatmaya başladım. Yazdıklarımın beğenildiğini görünce, bu konuda eğitim alma zamanımın geldiğini düşündüm. 

2017 yılında Nevzat Süer Sezgin’le Yetişkinler için Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Atölyesine katıldım. 2020 yılında Yakın Yayınlarından “Unutkan Dede’nin Maceraları” adlı öykü kitabım çıktı. 2022 yılında, toplumsal cinsiyet eşitliğini odağına alan, çağdaş masallar düşüncesiyle projelendirdiğimiz, “Mor Masallar” adlı derleme masal kitabımızın editör yazarlarından biri oldum. Bu kitabımız, PEN yazarlar derneği tarafından ayın kitabı seçildi. Kitabın geliri Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı’na aktarıldı. 2022 yılında Persona yayınlarından “Cancan ile Kuki” adlı öykü kitabım basıldı. Ayrıca; “Ah Korona Vah Korona”, “Geliyorlar”, “Çevrim İçi Gülmece”, “Kentini Arayan Çocuklar”, “Duvar’ın Ardı” adlı derleme kitaplarında öykülerim yer aldı. Kıpırtı Çocuk Dergisinde çeşitli öykü ve şiirlerim yayınlandı. 7’den 70’e Çocuk Edebiyat Kültür Dergisinde öykülerim, masallarım, şiirlerim yayınlandı.

2019 yılında Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Fakültesi lisans bölümünü okumaya başladım. Bu dönemde yazarlığıma, kültürel düzeyime, araştırmalarıma oldukça büyük katkılar elde ettim. 2021 yılında mezun oldum.

Edebiyatın büyülü yolunda yürürken; kendime yeni şeyler katmaya, araştırmaya, hayal kurmaya, gezip görmeye ve çocuklar için yazmaya mutlulukla devam ediyorum.

Yayınlar

Kıpırtı Çocuk

Açık Kürsü

Projeler

Eksi 18 Edebiyat Sohbetleri

Katılımcılarımız

Kitaplarımız

Çalışmalarımız