Kitaplarımız

Düşpeşe - Taşların Sırrı

KeKeMe Yayınları

Derleyen: Nalan Yılmaz
Kapak Tasarım: Hasan Karaca

3. Sınıf (8-9 yaş), 4. Sınıf (9-10 yaş), 5. Sınıf (10-11 yaş), 6. Sınıf (11-12 yaş), 7. Sınıf (12-13 yaş)

Düşpeşe-Taşların Sırrı romanı, on altı yazarlı bir kitap olarak çocuk edebiyatında yepyeni deneme. Nalan Yılmaz tarafından projelendirilen kitap, sevgili öğretmenimiz Nevzat Süer Sezgin'e ithaf edilmiştir. İzmirli yirmi öğrenci, öğretmenleriyle birlikte Güneydoğu Anadolu bölgesine turistik bir yolculuğa çıkar. Bu bölgemiz aynı zamanda Mezopotamya diye anılan geniş bir coğrafyanın parçasıdır. Söz konusu topraklar pek çok uygarlığın beşiği, bilimsel ve mitolojik ilk’lerin diyarıdır. Çocukların hedefi, bölgenin kültürel ve doğal zenginliklerini görmektir. Ellerine geçen bir krokiyle hiç beklemedikleri bir heyecana sürüklenirler. Bu serüven, gezi kahramanlarımızın yaşamında önemli bir eşiktir. Gördükleri ve deneyimledikleriyle değişip gelişirler. Çünkü eşikler sihirlidir ve içinden geçen artık aynı insan değildir. Sıra dışı bir leylekle iletişim kuran çocuklar, eser boyunca farklı kültürleri, sanatları ve zanaatları görerek, tarihimize bambaşka bir pencereden bakarlar. Taşların sırrını öğrenirler. Geçmişin gizemini çözerler.

Neden bu kitabı yazdık?

Din, dil, ırk ayrımı olmadan yaşamayı başarmanın önemi, kitabın ana meselelerinden biri. Kültürel miraslarımızın korunması için tarih bilinci oluşturmak, arkeoloji biliminin önemi vurgulamak diğer önemli iletilerden biri. Ayrıca geçmişle bugün arasında köprü kuran müzelerimizi çocuklarımıza anımsatmak ve iç göçün özellikle çocuklar üzerindeki etkisine değinmek istedik. Esere kattığımız merak unsurlarıyla, çocuk okurlarımızı kendine güvenli, araştırmacı ruhlu olmaya davet ettik.

Kitabın yazarları: Ayşen Göreleli, Ayten Kaya, Bihter Bilir, Duygu Uzel, Esma Zafer Ertan, Gönül Çatalcalı, Gülseren Mungan, Hande Baba, Nalan Yılmaz, Nermin Şenol Kalyoncu, Nevzat Süer Sezgin, Oya Uslu, Sevin Sezgin, Sülbiye Yıldırım, Vicdan Efe, Yayla Boztaş.

Kitaba Katkı Koyan Yazarlar

Katılımcılarımız

Kitaplarımız

Projelerimiz