Klaros'un Gizemi için

Vicdan Efe, 17 Ocak 2022
Okuma Süresi:
3 dakika

Sevin Sezgin’in kaleminden gizem, merak, tatil, dayanışma ve mitoloji içeren bir kitap okumak çok keyifliydi.

Anne ve babalarının iş gezileri nedeniyle yaz tatillerini köyde, dedesinin yanında geçirmek durumunda kalan iki kardeş… Ada ve Arda, sıkıcı bir tatil olacağını düşünürler önce. Arkadaşlık, çevre bilinci ve hayvanlarla dostluk derken kahramanlarımız günlerini güzel olduğu kadar yararlı bir biçimde geçirmek için çabalarlar.

Büyükannesi ve büyükbabasıyla gittikleri Akropol’de arkadaşlarıyla buluştukları ana dek her şey yolundadır. Okur olarak bizler de sakince satırlar arasında ilerleriz. Klaros Antik Kenti’ni birlikte dolaşırız. Doğanın dinginliği ruhumuza yansır.

Söylenceye göre binlerce yıl önce yaşamış Tanrı Apollon, sevdiği kız onu reddedince ölümle cezalandırmış, kızın âşık olduğu çobanın da ruhunu lanetlemiştir. Bunu bile sakince okuruz. Ne de olsa söylencedir, gerçeklik payı olup olmadığının bir önemi yoktur, anlatılır geçilir. Hatta güzel bir masalın rehaveti içindedir okur.

Görsele tıklayabilirsiniz.

Ada’nın yastığının altında bulduğu tarak, aynada gördüğü gizemli yüz, ilerleyen sayfalar için ipucu olsa da okurun rahatı yine de yerindedir.

Antik kenti gezenler arasına sızmışken ruhumuz, tıkır tıkır anlatılanın hoşluğunu yaşarken akan suyun yönünü ustaca değiştiriverir yazar.

Ada’nın gizemli bir el tarafından kaçırılmasıyla hikâyedeki herkesin içine karışıp ararız Ada’yı. Olaylar çözülürken fark ederiz, öncesinde yazarın öyküyü ilmek ilmek bağladığını. Elbette hikâyede çıkılan zaman yolculuğuna sürüklenerek.

Kimi binlerce yıl öncesinde, kimi de o anda yaşarız. Heyecan, korku ve şaşkınlık içinde akışa kapılıp sanki hikâyenin içinde yol alırız. Okurun ruhunu saran, yaratılan atmosferdir artık. Üç boyutlu bir filmin içinde buluveririz kendimizi.

Öncesinde yaşanan birkaç gizemli olayın peşine düşmüş olsak bile böyle bir sonucu beklemeyiz. İşte Sevin Sezgin’in başarılı kurgusuyla bir dünyadan başka bir dünyaya gidip geliriz. İlginç, ilginç olduğu kadar da farklı düşünce disiplinlerine gönderme yapan düğümün içinde var olma mutluluğunu yaşarız.

Binlerce yıl önceden yola çıkıp bugünle kurulan bağlantının heyecanına konuk ediyorum sizi.

Hikâyemizi okuyup siz de aramıza katılın.

Kitabın yazarı Sevin Sezgin ve yaptığı çalışmalar hakkında bilgi almak isterseniz, görsele tıklayabilirsiniz.

Açık Kürsü'de yayımlanan içerikler, doğrudan yazarın kendi sorumluluğundadır.

Eksi 18 Edebiyat Topluluğu'nun görüşlerini yansıtmayabilir.