Dron Aysel için

Yayla Boztaş, 21 Ocak 2022
Okuma Süresi:
4 dakika

Görsele tıklayabilirsiniz.

Kitap okuma edimini ilk sırada tutup diğer çeldirici etmenlerin önüne geçirebilmek için her zamankinden çok ve doğru kitaplara gereksinmemiz var. Sevgili Nalan Yılmaz’ın çocuklar için kaleme aldığı kitap bu açıdan çok değerli. Bir çocuk kitabında bulunması gereken her şey var, bulunmaması gereken hiçbir şey yok.

Duru Türkçesi, uyandırdığı merak öğesi, oluşturduğu farkındalıklar için Nalan Yılmaz’ı kutlarım.

Öykülerdeki güldürü öğeleri çok zekice seçilmiş. Bir yandan gülümserken o anı gözünüzde bütün gerçekliğiyle canlandırabiliyorsunuz. Hiçbir şey asla yapay, zorlayıcı değil.

Öykülerin içindeki yanlışları gülerek öğreniyor okur. Başına vurulmadan, kendisine kaş çatılmadan duyumsuyor.

Kitaptaki dört öykünün kahramanları çok şey anlatıyor çocuklara ve davranışlarında eksik görmeyen anne babalara. Öykülerin içinde arkadaşlık, yardımlaşma, hayvan sevgisi ağırlıklı olarak işlenmiş. Her öykünün olumlu sonlanması da başka bir doğru.

Usta çizimleriyle kitaba değer katan sevgili Hasan Karaca’nın espri gücü, kitabın arkasında her öykü için çizilen karakterler ve sorulan sorular çok yaratıcı. Cemal Süreya boşuna “Bir kitapta resim şart” demedi. Evet, resim şart…

Görsele tıklayabilirsiniz.

Dron Aysel. Yazar, koyduğu isimle ilk başta çağın öne çıkan bir objesiyle ilgilerini çekmeye çalışıyor küçük okurların.

“Projektör Aysel” ken çağdaşlaşıp Dron Aysel olan, oğlunun doktor olmasını ölesiye isteyen bir anne var karşımızda. Başarılı olması için uyguladığı denetimin giderek takıntıya dönüştüğünü ve onu ne kadar bunalttığını anlamayacak kadar görevine düşkündür. Akıl almaz yöntemlerle sürdürdüğü bu denetimlerini çocuğunu çok sevdiği ve onun iyiliği için yaptığına inandırmıştır kendini. Bu arada teknolojiden yararlanmaktan da geri kalmaz.

İkizler ve Selin öyküsünde, çocukça duygular çok güzel anlatılır. Konu ikizlerden biriyle daha iyi anlaşan Selin’in arkadaşlığını kazanmak için diğer kardeşin yaptığı oyunlardır. Bütün girişimleri başarısızlıkla sonuçlanınca gerçek ortaya çıkar. Sonunda nedeni açıklanıp dilenen bir özürle olay tatlıya bağlanır, istenen yakın arkadaşlık kendiliğinden kurulur.

Pepito, yardımlaşma hayvan sevgisi, arkadaşlık gibi davranışların öne çıktığı bir öykü.

Satır arasında evde hayvan beslemeye karşı olan anneye de bir gönderme yapılmakta, farkındalık yaratılmaktadır.

Atımı Getirin; bütün davranışları, sağlığını düşündükleri gerekçesiyle orta yaşlı çocukları tarafından kontrol altında tutulan anneannenin torunuyla yaşadığı, özgür, neşeli bir tatili anlatır. Anneannesine kısa süreli göz kulak olma görevi verilen torunun onun yaptıkları karşısında duyduğu tedirginlik zamanla şekil değiştirir, harika bir birlikteliğe dönüşür.

Atlıkarıncalar, güldüren aynalara verilen bayram harçlıkları, para kazanmak için oynatılan maymunu fırsatçı sahibinden kurtarmalar.

Binicisi olmayan atların mutsuz olduğunu vurgulama, güneşe, dünyaya, bitkilere, hayvanlara edilen teşekkürler. Yaşamın, tatilin tadına varan, bir nine torun daha ne olsun.

Nalan Yılmaz’a bu güzel kitap ve yeni yazılacakları için çok teşekkürler.

Kitabın yazarı Nalan Yılmaz ve yaptığı çalışmalar hakkında bilgi almak isterseniz, görsele tıklayabilirsiniz.

Açık Kürsü'de yayımlanan içerikler, doğrudan yazarın kendi sorumluluğundadır.

Eksi 18 Edebiyat Topluluğu'nun görüşlerini yansıtmayabilir.