Eyvah Yaprak Bitleri için

Zarife Açıkel,  14 Nisan 2023
Okuma Süresi: 3 dakika

Doğa ve Mina kardeşler bahçelerinden sebze toplarken yapraklardaki böcekleri fark ederler. Ertesi gün bu minik ayakların sayılarının arttığını ve onların yaprak bitleri olduğunu öğrenirler. Bitkilerin yapraklarının sararıp, solması ve dökülmeleri sorunun göstergesidir. İlk akla gelen ilaçlama yoluyla bitlerden kurtulmak olsa da acaba başka yöntemler olamaz mı düşüncesiyle, çocuklar araştırmaya başlarlar. Girişimler olumlu sonuç vermese de uğur böcekleri uçarken bahçede, çözümü de getirir beraberinde.Öyleyse beslemek gerek onları dereotu, maydanoz, sardunya ve cüce sabah sefası ile kurulmuş doğal sofrada.

Sistem düşüncesi araçları kullanılarak yazılan bu hikaye, doğal döngüde nedenselliği irdelemektedir. Ayrıca üçün kuralı olarak isimlendirilen, kahramanın çözüm için üç denemeden sonra dördüncü girişimde  başarıya ulaşması yazım tekniğiyle de örtüşüyor.

Kitabın sonunda  davranış grafiği, stok akış diyagramı ve çıkarım merdiveni veriliyor.Yine burada okutulabilecek kare kod yardımıyla etkinlik plan ve çalışma sayfalarına ulaşmak mümkün oluyor.

Eyvah! Yaprak Bitleri, çizimleri çok eğlenceli, çocukların ilgisini çekiyor.

Eyvah! Yaprak Bitleri, Gülnaz Çağlayan, Resimleyen Hasan Karaca, Yakın Çocuk Yayınları, 2.Basım Aralık 2022, Karton Kapak, 25 Sayfa, 4+ yaş

Görsele tıklayabilirsiniz.

Kitabın yazarı Gülnaz Çağlayan'ın yaptığı çalışmalar hakkında bilgi almak isterseniz, görsellere tıklayabilirsiniz.

Açık Kürsü'de yayımlanan içerikler, doğrudan yazarın kendi sorumluluğundadır.

Eksi 18 Edebiyat Topluluğu'nun görüşlerini yansıtmayabilir.